Şeker’e bayram şekeri gibi müjde

Konya’da sevgilisini darbettiğini düşündüğü kişiyi engellemek isterken öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Kadir Şeker dün tahliye edildi. Konya’da 5 Şubat 2020’de, sevgilisi Ayşe Dırla’yı (35) dövdüğü öne sürülen Özgür Duran’ı (32) engel olmak isterken kalbinden bıçaklayıp, öldürdüğü gerekçesiyle 12,5 yıl hapse çarptırılan ve kararı Yargıtay tarafından bozulan Kadir Şeker, Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde önceki gün yeniden yargılandı.

Avukatları itiraz etti

Duruşmada savcı, daha önce verdikleri mütalaayı tekrar ettiklerini belirterek, sanığın suçu haksız tahrik altında işlediği için cezasının azami oranda indirilmesini ve Şeker’in cezaevinde bulunduğu süre de göz önüne alınarak tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti ise Şeker’in cezasını 10 yıl 10 aya indirerek tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Bunun üzerine avukatları bir üst mahkeme olan 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ni tutukluluk halinin devamına itirazda bulundu. Mahkeme dün itirazı kabul edip, Şeker’in tahliyesine karar verdi.

2 yıl 5 ay 1 gün süreyle tutuklu bulunduğu göz önüne alınan Şeker, tutuklu bulunduğu Akşehir Cezaevi’nden yurt dışı yasağı ve adli kontrol kararıyla tahliye oldu. Cezası onanması için dosyası tekrar Yargıtay’a gönderilecek olan ve bu süreçte tutuksuz yargılaması devam eden Şeker, cezaevinden çıktıktan sonra ailesine sarıldı.