Selçuk Bayraktar: Türk uşakları neler başarabileceğini tüm dünyaya gösterecek

Türkiye Teknoloji Grubu Vakfı (T3 Vakfı), Azerbaycan Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde, ülkenin kıymetli kurum ve firmalarının takviyesiyle Bakü Crystal Hall ve Deniz Kenarı Bulvarı Ulusal Park’ta düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan, 29 Mayıs’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

AA

Aktifliğin açılışında konuşan TEKNOFEST İdare Konseyi Lideri Bayraktar, Bakü’de kardeşlerle bir ortada olmaktan ötürü büyük memnunluk duyduklarını söz ederek, “TEKNOFEST’i en düzgün anlatan tabirler; grup çalışması, yüksek teknoloji, seferberlik ve inançtır. Dünya ölçeğindeki büyük işlerin hepsini sırt sırta vermiş gruplar başarıyor. Bugün ülkelerin bağımsızlıklarını muhafazaları ve ulusların kendi yazgısını tayin edebilmeleri için yüksek teknolojiye sahip olmanın ne derece değerli olduğunu hepimiz görüyoruz” dedi.

Çağdaş dünyanın, insanlık tarihindeki en büyük ayıplarının sömürgecilik ve emperyalizm olduğunu vurgulayan Bayraktar, bu tehditlerin dünyayı esaret altına almasını engellemenin tek yolunun, teknoloji geliştirmek ve insanlığın hizmetine sunmak olduğunu söyledi.

AA

“Karabağ tıpkı vakitte kardeşliğimizin zirvesidir”

Selçuk Bayraktar, toplumsal seferberlik ruhuyla gerçekleştirildiğinde, yüksek teknoloji geliştiren bir toplum olma maksadına daha da yaklaşıldığını aktararak, şunları kaydetti:

“Başaracağına inanmayan bir insan nasıl gayret edebilir, hedefine nasıl varabilir? Bu nedenle tüm bu sıkıntının özü inanmaktan geçiyor. İnsanı en güç anda dahi motive eden ögeler inancı ve gayeleridir. Genç kardeşlerim, ‘ne’ sorusundan daha çok, ‘nasıl’ ve ‘neden’ sorularını önceleyin. Merhum babamız Özdemir Bayraktar’ın da bizlere nasihatinde olduğu üzere sizler de hakkı üstün tutmayı hayat gayesi edinin. İnancımızın rehberliğinde asla pes etmeyin. Hoş ahlak ve etikten ayrılmayın. İnanarak başladığınız işlerde ailenize, ailenizden de öte milletinize, milletinizden de öte insanlığa yarar sağlamayı emel edinin. İnanıyorum ki şayet bu konulara paha vererek çalışırsanız yaptığınız işte dünyanın en yeterlisi olabilirsiniz.

Tek millet, iki devlet olarak kardeşliğimiz birçok sefer sınandı ve şükürler olsun her seferinde gönül bağımız daha da kuvvetlendi. 1918’de Bakü’yü İstanbul’dan başka görmeyen Nuri Paşa kumandasındaki Kafkas İslam Ordusu da, Karabağ’a hizmet eden yüksek teknoloji ulusal SİHA’ları geliştiren Türk mühendisleri de birebir ruhu rehber edindi. Bizim de yüreğimizde bir yara olan Karabağ birebir vakitte kardeşliğimizin tepesidir. Bu vesileyle Karabağ’ı tekrar vatan toprağı haline getiren zaferin asıl mimarı olan aziz şehitlerimizi bir sefer daha huzurlarınızda anmak istiyorum. Ruhlarınız şad olsun.”

AA

“TEKNOFEST’i çocuklarımızın ve gençlerimizin hayallerinin sonu olmasın diye yapıyoruz”

Azerbaycan’da “Dost yaman günde tanınar” atasözü olduğuna değinen Bayraktar, “İşte bu ruh sayesinde en yaman günde dahi daima bir aradaydık. İnşallah dünya üzerindeki son günümüze kadar da bir ortada olmaya devam edeceğiz. Merhum vatan şairi, Bahtiyar Vahapzade’nin de dediği üzere ‘bizler etle tırnak üzere ayrılması mümkün olmayan kardeşleriz’. Kardeşliğimizi taçlandıran, bu dizeleri bir sefer de birlikte okuyalım. ‘Bir ananın iki oğlu, bir amalın iki kolu. O da ulu, bu da ulu. Azerbaycan Türkiye” tabirlerini kullandı.

AA

Bayraktar, genç kardeşlerin de ulu sancakların hiçbir vakit yere inmemesi için birlikte uğraş edeceğini belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:
“TEKNOFEST’i dünyaya açarken geleceğimiz birinci yer natürel ki kardeşimizin meskeni olan Bakü olacaktı. TEKNOFEST’i çocuklarımızın ve gençlerimizin hayallerinin hududu olmasın, önlerine mani çıkarılmasın diye yapıyoruz. 2018’de 18 yarışla başladığımız TEKNOFEST, bugün 40 yarışa ulaştı. İnanıyoruz ki 10 yarış ve Take Off Teşebbüs Tepesi ile başlayan TEKNOFEST, Azerbaycan’da genç kardeşlerimin ilgisiyle giderek büyüyecek. Bu vesileyle Türk uşakları, azimleri sayesinde neler başarabileceğini tüm dünyaya gösterecek.
AA

Başta TEKNOFEST Azerbaycan’ın yürütücüleri olan Azerbaycan Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına şükranlarımı sunuyorum. Bu tertibin, kusursuz olması için emek veren, ter döken, uğraş gösteren Türkiye Teknoloji Grubu Vakfımızdaki tüm grup arkadaşlarıma da bir sefer daha teşekkür ediyorum. Sözlerime son verirken başşehir Bakü’den Türk kültürünün kıymetli merkezi Şuşa’ya, can Azerbaycan’ın her köşesine selamlarımı iletiyorum.”

AA

Kardeşliği pekiştirecek bu tertibi himaye eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere dayanak veren tüm kurum ve paydaşlara teşekkür eden Bayraktar, “Son olarak sizlere TEKNOFEST’in mottosunu hatırlatmak isterim. ‘Bir uşak gelsin bir tayyareye değsin, tahminen o ülkelerimizi kozmosa götürecek. Bir uşak daha gelsin, o da bir tayyareye dokunsun, tahminen o da ülkelerimizin müdafi edecek tayyareleri hazırlayacak” dedi.