Suriyeli bayana tekme atan kuşkulu: Erkek sandım, pişmanım

Gaziantep’te, Suriye asıllı zihinsel engelli 70 yaşındaki Leyla Muhammed’e, bankta otururken tekme atan Şakir Çakır, tutuklandı. Çakırın sözünde, vurduğu kişinin bayan olduğunu bilmediğini öne sürerek, Ben olayı kızımın kaçırılmasına yönelik olabileceğini düşünerek kendimi kaybettim. Banktaki kişiyi erkek zannettiğim için bir anlık kızgınlıkla olayı gerçekleştirdim” dediği belirtildi

Düztepe Mahallesinde, pazartesi günü bankta oturan Suriye asıllı zihinsel engelli Leyla Muhammed’in etrafında toplananlar, çocuk kaçırmaya çalıştığını ileri sürdü. Bu sırada kalabalık ortasındaki bir kişi yaşlı bayana tekme attı. Hücum anı ve bayanın gözyaşı döktüğü anlar, cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Toplumsal medyada paylaşılan imajlar reaksiyon çekti.

Olayla ilgili soruşturma başlatan polis takımları, yaşlı bayana tekme attığı tespit edilen 4 çocuk babası Şakir Çakırı gözaltına aldı. Çocuk kaçırıldığı argümanları üzerine tekme attığını ve pişman olduğunu söyleyen Çakır, tabirinin alınmasının akabinde özgür bırakıldı. Fakat, karara başsavcılık itiraz edince, Çakır, yine gözaltına alındı.

Yapılan araştırmada; ‘fuhşa teşvik’ dahil 9 başka kabahatten kaydı olduğu belirlenen Şakir Çakır, polisteki süreçlerinin akabinde salı günü sevk edildiği adliyede çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe ‘kasten yaralama cürmünden tutuklandı.

“ERKEK SANDIM, PİŞMANIM”

Şakir Çakır tabirinde tekme attığı kişinin bayan olduğunu bilmediğini öne sürdü. Garsonluk yapan Çakır, “4 çocuğum var. Olay günü kalabalık toplanmış ve çocuk kaçıran bir kişinin yakalandığını söylüyordu. Ben de olayın kendi kızıma yönelik bir kaçırma aksiyonu olduğunu düşündüm. Kendimi kaybettim ve kalabalıkta erkek sandığım bireye yönelik kızgınlıkla olayı gerçekleştirdim. Müştekinin bayan olduğunu bilmiyordum. Müşteki de birinci etapta benden şikayetçi olmamıştı. Olaydan ötürü pişmanım” dediği belirtildi.

TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Bu ortada, Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavisi süren Leyla Muhammed’i Vali Davut Gül, kent protokolü ve çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri ziyaret etti. Sıhhat durumu güzel olan Leyla Muhammed’in, birkaç gün içerisinde taburcu edileceği belirtildi. (DHA)