Suriye’ye yeni harekat hazırlığı: Türkiye’den ABD ve Rusya’ya net bildiri

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında gündemdeki hususlara ait soruları yanıtlıyor. Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

İSVEÇ-FİNLANDİYA İLE MUTABAKAT

İki ülke NATO’ya üye olmaya karar verdikten sonra NATO Dışişleri Bakanları Berlin Gayriresmi Toplantısı’nda gündeme geldi. Biz, neden üyeliklerine karşı çıktığımızı güzelce anlattık. 

Biz kelamlı olarak bunları lisana getirirken yazılı olarak da kaygılarımızı ilettik. Onlardan yanıt geldi, biz bu yanıttan tatmin olmadık. NATO Sekreterliği devreye girdi. Bir taslak hazırlandı. Biz bunu da kâfi görmedik ve kendi hazırladığımız taslağı NATO’ya gönderdik.

NATO tepesinden iki gün evvel bu iki ülke birçok talebimizi kabul etti ama bizim için kıymetli olan birkaç unsurda görüş ayrılığı devam etti. Bunlardan bir tanesi PKK/PYD/YPG ve FETÖ’nün metinde olması, ikincisi Türkiye’ye dönük savunma sanayii ambargoların kaldırılması. 

NATO Tepesi’nde Cumhurbaşkanımız kırmızı çizgimizi belirtti. En nihayetinde bu ülkeler de taleplerimizi kabul ettiler. Metne terör ve ambargo hususları girince imzaladık. 

YPG/PYD terör örgütünün kendisine verdiği isim. Herkes de bu türlü biliyor. PKK, NATO’nun da Avrupa Birliği’nin de terör listesinde. YPG/PYD olarak terör listesinde şimdi yok. Biz terör örgütü olarak kabul ediyoruz. FETÖ için de tıpkı şey geçerli. Biz FETÖ’yü de terör örgütü olarak ilan ettik. Birinci sefer YPG/PYD bir NATO evrakında yer aldı. Üçlü bir mutabakat olsa da tepe bildirisinde de mutabakat zaptı memnuniyetle karşılandığı için referans dokümanı haline geldi.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA NE TAAHHÜT EDİYOR?

PKK’nın eleman devşirmesini engelleyecekler. Burada asıl bağlayıcı olan şu: Biz bu taahhütlerin yazılı olmasını ve imzalanmasını istedik. Bu süreç bir başlangıçtır. İştirak protokolünün imzalanması için bir davettir. Temel bundan sonraki süreç kıymetlidir. Meclis’ten onaylanmadan bu iki ülke NATO’ya üye olamayacak. Bu taahhütlerini yerine getirirlerse mutabakat iştirak protokolü Meclis’e gönderilir. Taahhütlerini yerine getirirlerse Meclis bunu onaylar. Temel veto kartı artık var. Dokümana uymak zorundalar yoksa NATO’ya almayacağız.

MUHALEFETİN MUTABAKAT ELEŞTİRİSİ

‘Türkiye kazanamadı’ demeleri yanlış. Bu partiler üstü bir husus. Halkımız bu mevzuda tıpkı hassasiyeti gösteriyor. Muhalefet partileri de göstermeli. Aslında bu bir turnusoldür. HDP ile ittifak yapan siyasi partiler gerçek yüzlerini ortaya koyacaktır. 

TÜRKİYE’NİN F-16 TALEBİ

Kongre’de Demokratların içinde bir iki tane senatör var, onlar karşı çıkıyorlar. Lakin yalnızca Demokratların oyu yetmez, Cumhuriyetçilerin de dayanak vermesi gerekiyor. Cumhuriyetçiler kanadında da görüşmelerimiz devam ediyor. 

Görüşmelerde olumlu bir hava var. Bizim de temaslarımız var. Buradan da görüyoruz ki F-16’ların verilmesinde olumsuz bir tablo görmüyoruz.

SURİYE’YE ASKERİ HAREKAT HAZIRLIĞI

ABD’nin YPG’ye olan yardımları konusundaki hayal kırıklığımızı tekraren lisana getirdik. Ulusal güvenlik sıkıntısı olduğunda, kimin ne dediği kıymetli değil. Türkiye memleketler arası hukuk çerçevesinde gereğini yapmaktadır. Rusya ve ABD’nin bir şey söyleme hakkı yok. Evvel kelamlarını tutsunlar. Buralardan teröristleri temizlesinler. ABD Bu bölgeleri temizleme kelamı verdi.

KARADENİZ’DE TAHIL KORİDORU PLANI

BM’nin bir planı var. Rusya’nın da telaşları karşılanıyor. Ukrayna’dan gelecek tahıllar memleketler arası piyasaya ulaşabilecek. Rusya’nın İstanbul’daki muhtemel toplantıya evet demesi lazım, burada ayrıntılar görüşülecek. Anlaşılırsa merkez kurulacak.