Suudi Arabistan’daki yangın saatlerdir söndürülemedi

Suudi Arabistan’ın El-İhbariyye televizyon kanalında yayımlanan haberde, Aramco tesislerindeki iki büyük petrol deposundaki yangına sivil savunma, Aramco Şirketi ve Kral Abdulaziz Üniversitesi itfaiye ekiplerinin müdahale ettiği belirtildi.

Yangının söz konusu iki depo dışındaki diğer depolara sıçramaması için gerekli önlemlerin alındığı kaydedilen haberde, Cidde kentinde hayatın normal akışında devam ettiği aktarıldı.

Ne olmuştu?

Yemen’de hükümet güçlerine destek veren Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki, dün saldırının ardından yaptığı açıklamada, “Yemen’deki İran destekli terörist Husi milislerin Aramco’ya ait petrol ürünleri dağıtım tesislerine saldırı düzenlediğini ve tesislerdeki iki petrol deposunda yangın çıktığını” belirtmişti.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın Enerji Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde de Aramco tesislerinin füzeyle hedef alındığı, saldırılarda herhangi bir can kaybının yaşanmadığı aktarılmıştı.

Haberde, bu tür saldırıların Suudi Arabistan’ın yanı sıra küresel enerji güvenliğini de hedef aldığına dikkat çekilmişti.

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri ise Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ın yanı sıra Cidde, Cizan ve diğer bazı bölgelere insansız hava araçları ve füzelerle saldırılar düzenlediklerini öne sürmüştü.

Suudi Arabistan: Husilerin saldırıları uluslararası normların ihlalidir

 

Türkiye, Suudi Arabistan’daki saldırıyı kınadı

 

ABD’den Husilerin saldırılarına kınama