Teksas’taki okul taarruzunda polise yönelik tenkitler sürüyor

Akının üstünden geçen 3 gün içinde ortaya çıkan ayrıntılar ve 18 yaşındaki saldırgan Salvador Ramos’un öldürülmeden evvelki son 90 dakikası tenkit oklarının polise yönelmesine neden oldu.

Teksas Halk Güvenliği Depatmanı Bölge Yöneticisi Victor Escalon, basın toplantısında hücumun ayrıntıları hakkında güncelleme yaparak Ramos’un büyükannesini yüzünden vurup yaraladıktan sonra mahallî saatle 11.28’de Ford pikap kamyonetini okulun yanındaki çukura çarptığını belirtti.

Ramos’un büyükannesine niçin ateş açtığı yahut daha sonra aracını neden çarptığı konusunda ayrıntılı bilgi verilmedi.

Ramos’un Robb İlkokulunun dışında 12 dakika civarı oyalandığı, o esnada dışarıda kendisini fark eden iki görgü şahidine ateş açtığı, daha sonra 11.40 civarında okulun genelde kilitli tutulan kapısından “hiç bir engelle” müsabakadan yürüyerek içeri girdiği aktarıldı.

Escalon, daha evvel açıklandığı formda Ramos’un okul güvenlik vazifelisi ile çatışmaya girdiği bilgisinin yanlışsız olmadığına dikkat çekti.

Ramos’un okula girmesinden 4 dakika sonra 7 polisten oluşan birinci takımların olay yerine ulaştığı, bu sırada saldırganın 4. sınıf öğrencilerinin bulunduğu bitişik iki sınıfa kendini kapattığı, daha sonra 25 elden fazla silah sesi duyulduğu ve ABD Hudut Muhafızları taktik timinin 12.45’te okula müdahale edip 12.58’de etkisiz hale getirilene kadar içeride kaldığı tabir edildi.

Olay yerine ulaşan 7 polisin birinci anlarda okula girmeye çalıştığı, fakat saldırganın karşılık vermesi üzerine ikisinin hafif yaralandığı ve geri çekilerek kendilerini müdafaaya alıp destek kuvvetler için beklemede kaldığı aktarıldı.

“BURADA BİR BAŞARISIZLIK GÖRÜYORUM”

Saldırgana 12 dakika boyunca okul dışında ve yaklaşık 78 dakika kaldığı okul içinde müdahale edilmemesi polise yönelik soru ve tenkitleri beraberinde getirirken, bilhassa hayatını kaybeden çocukların ailelerinin yansısına neden oldu.

CNN’e konuşan eyalet senatörü Ronald Gutierrez, “Bizim ve bu ailelerin ne olduğunu bilmeye hakkı var ve burada bir başarısızlık olduğunu görüyorum” tabirini kullandı.

Gutierrez, bu türlü durumlarda polisin geride durmasının yapılması gereken bir şey olmadığını hissettiğini belirtti.

Basın toplantısında yetkililer “Polisin niçin süratlice müdahale etmediği” tarafındaki soruları yanıtsız bırakırken, taarruzda kızı öldürülen baba Javier Cazares, “Polis, anında müdahale ettiğini söylüyor, biz bunu görmedik” dedi.

Escalon, Ramos’un içeride bulunduğu bu mühlet zarfında polislerin okuldaki öğrencileri ve öğretmenleri tahliye etmeye çalışarak, birebir vakitte destek kuvvet, müzakereci ve taktik takımlar çağırdığını belirtti.

Akının üstünden geçen 3 güne karşın, rastgele bir sabıka kaydı bulunmayan saldırganın motivasyonunun hala bilinmediği söz edildi.

AP’ye konuşan okul güvenliği konusunda uzman Michale Dorn, gibisi ataklardan sonra gerçekleri net bir biçimde anlamanın güç olduğuna işaret ederek, “Gibisi olaylarda birkaç hafta sonra edindiğimiz bilgiler, ekseriyetle birinci birkaç gün içindekilerden hayli farklıdır. Bu tip olaylarda resmi tam görmek bir yılı bulabilir” değerlendirmesini yaptı.