Uğur Dündar: ‘AKP kaynaklarından yeterli haber alan bir dostum aradı,; şapkadan çıkacak bir tavşan kalmış

Merkez Bankası, 5. ayda da siyaset faizini yüzde 14’te sabit tuttu.

Merkez Bankası’nın bu ay da pas geçmesi ve dolar/TL’deki yükselişin durdurulamaması yansılara neden olmaya devam ediyor.

Sözcü gazetesi muharriri Uğur Dündar, bugünkü “Türkiye’nin geleceğini yakından görebilmek mümkün mü?” başlıklı yazısında anketlere nazaran AKP iktidarının yolun sonuna geldiğini aktardı.

İktidarın iktisat siyasetlerini eleştiren Dündar, AKP kaynaklarından âlâ haber alan bir dostunun “Şapkadan çıkacak bir tavşan kalmış” dediğini tabir etti.

“DÖVİZİN BİR MÜDDET DAHA YÜKSELMESİ BEKLENECEK”

Dündar, şöyle devam etti:

“Ne olduğunu sordum, anlattı:

‘Dövizin bir müddet daha yükselmesi beklenecek. Pik yaptıktan sonra enflasyona endeksli bir tahvil çıkarılarak, hem tasarrufların buna yönlenmesi, hem de doların tıpkı KKM’ye geçişte olduğu üzere makul bir düzeye inmesi sağlanacak. Yaz aylarında turizmden gelen döviz akışı da buna eklenince, görece bir rahatlama olacak. Zerzevat ve meyve fiyatlarındaki mevsimsel düşmeyi iktidar ‘Bakın enflasyonda kelam verdiğimiz düşüş başladı’ diye pazarlayarak, birinci fırsatta baskın erken seçime gidecek. Böylelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3. sefer seçilmesinin önündeki Anayasal mahzur de aşılacak.’

Dostuma ‘Peki ancak enflasyona endeksli tahvil Hazine’ye, hasebiyle vatandaşın sırtına muazzam bir yük daha bindirmez mi?’ diye sordum.

Güldü. ‘İç borçtan batan bir devleti tarih şimdi yazmadı dostum’ dedi.”