Ukrayna’nın alacaklıları borç servisinin askıya alınması konusunda anlaştı

Ukrayna’nın Alacaklıları Kümesi, ülkenin borç servisinin 2023 yılı sonuna kadar koordineli olarak askıya alınması talebini yerine getirmek için mutabakat zaptı imzaladı.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşan Ukrayna’nın Alacaklıları Grubu’nun Kiev hükûmetinin temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştirdiği aktarıldı.

Açıklamada, Ukrayna’nın Alacaklıları Grubu’nun Kiev’in borç servisinin 2023 yılı sonuna kadar koordineli olarak askıya alınması talebini yerine getirmek için bir mutabakat zaptı imzaladığı kaydedildi.

Bakanlığın açıklamasında, “Mutabakat zaptı, Ukrayna’nın likidite baskılarını hafifletiyor ve hükûmetin Rusya’nın haksız, sebepsiz ve yasa dışı savaşına cevap olarak toplumsal, sıhhat ve ekonomik harcamalarını artırmasına müsaade veriyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Grubun başka tüm resmi ikili alacaklılara da borç servisinin askıya alınması konusunda Ukrayna ile süratli bir halde muahedeye varma davetinde bulunduğu belirtilen açıklamada, Memleketler arası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankasının takviyesiyle durumun yakından koordine edilmeye ve değerlendirilmeye devam edileceği bildirildi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da yazılı açıklamasında, Ukrayna hükûmetinin gereksinimlerine ve Ukrayna halkının refahına yönelik ek kaynakların yönlendirmesine müsaade verecek borç servisi ertelemesi için ülkeye olan taahhütlerini yerine getirdiklerini belirtti.

Yellen, “Ukrayna’ya toplam 8,5 milyar dolarlık bütçe desteğimizde olduğu üzere borç servisi ertelemesi, ABD’nin Rusya’nın acımasız savaşına karşı gayretinde Ukrayna’nın yanında yer almasının bir öteki yoludur.” sözünü kullandı. (AA)