Ünlü oyuncu İrina Papas hayatını yitirdi

Yunan sinemasının efsanevi oyuncularından aktrist İrini Papas bu sabah 96 yaşında ömrünü yitirdi.

Yunanistan ve dünya sinemasının efsane isimlerinden ve ülkenin son Karyadita’sı olarak bilinen efsane sinema oyuncusu İrina Papas bugün doğduğu ve yaşadığı Mora köyünde son nefesini verdi.

Son yıllarda Alzheimer hastalığı nedeniyle sıhhat sıkıntıları ile büyüdüğü köyde yaşayan sade, arkaik, Dor figürü, Yunan hoşluğunun simgesi, Akdeniz kültürünün yurtdışındaki ünlü temsilcisi, karizmatik ve dinamik bir bayan olan İrini Papas’ın oyunculuk hünerleri ve ruhuyla milletlerarası üne kavuştuğu belirtildi.

MARLON BRANDO İLE AŞK YAŞADI

Kariyerinde, antik trajedinin gücünü büsbütün somutlaştıran tiyatro ve sinemada kıymetli bayan rollerini üstlenen ve 3 Eylül 1929 tarihinde Yunanistan’ın güneyindeki Corinth’de doğduğu belirtilen  İrini Papas’ın  ünlü sinema oyuncusu Marlon Brando ile aşk yaşadığı ve akabinde evlendiği belirtildi.

Ardından direktör ve oyuncu Alkis Pappa ile 1947 yılında evlenen İrini Papas 2004 yılında  İtalyan Corriere della Sera gazetesine Marlon Brando’nun vefatından sonra ortalarında uzun ve “gizli bir aşk” olduğunu açıklamıştı. 1954’te Roma’da tanıştıklarını söylemişti. Onu çok takdir ettiğini söylediği üzere, “Hayatının en büyük tutkusu”ydu ve en son 1999’da Atina’da bir ortaya geldiklerini açıklamıştı.

15 YAŞINDA OYUNCULUĞA ADIM ATTI

15 yaşında çeşitli etkinliklerde radyo imalcisi, müzikçi ve dansçı olarak sanat dünyasına adımını atan ve Ulusal Tiyatro Dramatik Okulu’nda oyunculuk derslerine katılan Papas, akabinde George Glinos, Nikolaos Paraskevas, Loukas Karyntinos, Pelos Katselis, Dimitris Rodiris üzere büyük ustalarla Ulusal Klasik Tiyatro Okulu’nda eğitim aldı.

TUĞGENERAL MADALYASI İLE ONURLANDIRILDI, ONLARCA ÖDÜL ALDI

1951’de Cannes Sinema Festivali’nde Yunanistan’ı temsilen, Frixos Iliadis’in yönettiği ve başrolde George Foundas’la birlikte oynadığı Finos Film’in Mystras’ta yayınlanan toplumsal drama sineması Dead State ile memleketler arası üne kavuştu. Irini Papas’nın rol aldığı sinemalardan üçü Yabancı Lisanda Sinema Oscar’ına aday olurken, Costa Gavras’ın Fransızca Z sineması mükafatı alırken, antik trajedilerin büyük ekran uyarlamaları olan iki Yunan sineması Elektra ve Iphigenia da aday gösterildi.

Irini Papas, birçok Hollywood üretimine katılırken, 1967’de Broadway tiyatrosunda da rol aldı. 1995 yılında Yunanistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kostis Stephanopoulos tarafından Zümrüdüanka Yoldaşlığı Nişanı Tuğgeneral Madalyası ile onurlandırıldı.

2008 yılında İtalya, onu Ostia Antica antik tiyatrosunda Roma Mükafatı ile onurlandırdı. Papas, 2000 yılında direktör Maurizio Scaparro tarafından “Avrupa’nın Kadını” ve 2009 yılında Venedik Tiyatro Bienali’nin Altın Aslanı ile onurlandırıldı.

Son yıllarda, İtalya’nın Roma kentindeki Tor Vergata Üniversitesi’nde fahri doktora verildi. Toplamda 24’ten fazla onur ve ödül aldı.