Veli Ağbaba: Bizim nezdimizde yok kararında

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, ‘sosyal medya’ kanun teklifine ait “Amaç, toplumsal medya hesaplarındaki itirazları kesmek ve muhalefeti sindirmek. Bizim nezdimizde yok hükmündedir” dedi. 

CHP Genel Lider Yardımcısı Ağbaba, partisinin Bartın Vilayet Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi.

Ağbaba, taban fiyatla ilgili örnek verdiği konuşmasında, şu sözleri kullandı:

*Vatandaşın imkanlarını nereden nereye getirdik’ diyor. 2021 minimum fiyatı 2 bin 285 lira ile 1628 adet ekmek alınırken, 2022 minimum fiyatı olan 4 bin 250 TL ile 1214 adet ekmek alınıyor.

*Asgari ücretlinin sofrasında 1 yılda 414 ekmek azalmış. Nereden nereye? Kendisi bunu ne kadar kabul etmese de bu ülkede aç falan var.

*Anasının koynunda soğuktan donan bebekler var. Senin berbat idaresinde açlık var. Yoksulluk var.

*Evine ekmek alamayan beşerler var. Erdoğan ‘Vicdansızlık yapma’ demeye dursun, halk açlık ve yoksullukla boğuşadursun öbür taraftan da iktisadın ne durumda olduğunu en uygun gösteren datalardan biri, ticari hayatın durumu.

*TOBB datalarına nazaran, nisanda kapanan şirket sayısı, geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 12,9 oranında arttı.

*Ocak-nisan devrinde toplamda 5 bin 321 şirket, 8 bin 271 gerçek kişi ticari işletme de kapandı.

*2022nin birinci 4 ayında; 2021in birinci 4 ayına nazaran kapanan şirket sayısı yüzde 45,7, kapanan kooperatif sayısı yüzde 94,7 artarken kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı da yüzde 63 azaldı. Erdoğan çıkıp bu sayılar için de Vicdansızlık yapmayın desin dedi.

*40 unsurluk bu düzenlenmenin her hususu başka bir yasak, başka bir ceza var. Yanlışsız olmayan kamu sistemini ve barışını bozan, iç güvenliği kelamım ona tehdit eden haber yahut bilgi paylaşanlara ve yayanlara mahpus cezası öngörülüyor.

*Peki ‘doğru’ dedikleri kime nazaran, neye nazaran? Ben söyleyeyim; iç güvenlik demek, AKP’nin güvenliği demektir.

*Doğru bilgi demek, AKP’nin işine gelen bilgidir. Kamu nizamı demek, AKP’nin rantçı nizamı demektir. Kamu barışın bozanlar mahpusa atılacakmış.

*Ortada kamu bıraktınız mı ki barışından kelam ediyorsunuz? Kamu barışını bozan biri varsa en başta sarayda arayın.

*Genel liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını yayınladığı için TV kanallarına ceza verileceği belirtiliyor.

*İktidar borazanlığı yapmayan gazete ve kanallara her gün cezalar yağdırılıyor. RTÜK esasen Erdoğan’ın kılıcı olmuş, ana muhalefet partisi önderlerine bile ambargo uyguluyor. Dünyanın her yerinde ana muhalefet önderinin söylediği haberdir.

*Hangi akılla bunu haber yaptı, diye ceza kesersiniz? Artık maksat, toplumsal medya hesaplarındaki itirazları kesmek ve muhalefeti sindirmek. Bizim nezdimizde yok kararındadır diye konuştu. (DHA)