Yılbaşından bu yana icra belge sayısı 1 milyon arttı

Pandemi periyodunun getirdiği ekonomik kasvetlere, kur krizinin de eklenmesiyle gerek ticari alakalar kaynaklı gerekse ferdi borçların ödeme zahmetinde tahribata yol açtı. Borç ödemelerinde yaşanan ıstırap, icra ifl as istatistiklerine de yansıdı. Mahkemelerdeki icra evrakı sayısı 24 Mayıs 2022 prestijiyle evvelki 2021 yılı sonuna nazaran 926 bin artarak 23 milyon 497 bine yükseldi. E. Gelir Yönetimi Strateji Lideri Nazmi Karyağdı, krizin KOBİ’leri olumsuz etkilediğinin altını çizerek, zombi durumundaki şirketlerin gerçek ekonomiyi ve finans bölümünü olumsuz etkilememesi için hassas olmak gerektiğini söyledi. Aktüel Küme İdare Konseyi Lideri Yılmaz Sezer ise finansal tekrar yapılandırma (FYY) sürecinden daha fazla kişinin yararlanabilmesi gerektiğini aktardı.

Dünya gazetesinden Hüseyin Gökçe’nin haberine nazaran, Adalet Bakanlığı datalarından yapılan derlemelere nazaran pandemi kısıtlamalarının yaşandığı ve icra süreçlerine sınırlama getirilen periyotlar dışında mahkemelerdeki icra belgelerinde önemli artışlar yaşandı. 2017 yılı sonunda 15 milyon 846 bin olan icra belgesi sayısı, 2018 sonunda 2 milyon 834 bin adet artarak 18 milyon 680 bine çıktı. 2019 sonunda 20 milyon 312 bine yükselen icra belgesi sayısı 2020 yılı sonuna gelindiğinde 22 milyon 196 bine çıktı.

CUMHURBAŞKANI KARARI İLE İCRA SÜREÇLERİ DURDURULMUŞTU

2020 yılı Mart ayında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile COVID-19 salgın hastalığının yayılmasını önlemek emeliyle alınan önlemler kapsamında nafaka alacaklarına yönelik olanlar dışında tüm icra ifl as takipleri durdurulmuştu. Daha sonra bir mühlet daha uzatılan yasaklar, olağanlaşma süreciyle birlikte kaldırılmıştı. İcra yasağının kaldırılmasıyla birlikte mahkemelerdeki icra evrakı sayısı da tekrar tırmanışa geçti. 2021 sonunda 22 milyon 571 bine çıkan icra evrakı sayısı 24 Mayıs 2022 prestijiyle, yani yılbaşından bugüne yaklaşık 1 milyon artarak 23 milyon 497 bin 126’ya ulaştı.

“ZOMBİ ŞİRKETLER GERÇEK KESİMDEKİ TEDARİKÇİLERİ OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR”

İcra evraklarındaki artışlara yönelik uzmanlardan da çeşitli teklif ve yorumlar geldi. E. Gelir Yönetimi Strateji Lideri Nazmi Karyağdı, tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de COVID-19 salgının en çok etkilediği kesitlerin başında KOBİ’lerin yer aldığını söyledi. Hem kısıtlı sermaye yapıları, hem azalan satışlar hem de krediye ulaşmada yaşanan zorlukların işletmeleri olumsuz istikamette etkilediğinin altını çizen Karyağdı, “Öte yandan salgın periyodunda ülkemizde uygulanan direkt gelir dayanaklarının hudutlu olması da işletmeleri etkiledi” dedi.