Yunanistan’dan 20 adet F-35 talebi: ABD’ye resmi olarak yolladı

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, bugün yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın ABD’ye, Lockheed Martin üretimi 20 adet F-35 savaş uçağı satın almak için resmi bir talep gönderdiğini söyledi. Gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 2’sinden fazlasını savunma harcamalarına ayıran Yunanistan, Türkiye ile tansiyonun tırmanmasının akabinde ise son yıllarda askeri alımlarını artırdı. Miçotakis, Yunanistan’ın ikinci bir jet kümesi satın almayı da düşündüğünü söz etti.

Reuters’ın aktardığına nazaran; NATO doruğu sonrasında gazetecilere verdiği demeçte Yunanistan Başbakanı, “Niyetimiz, ikinci bir seçenek için mümkün bir F-35 filosu elde etmek. Son birkaç gün içinde gerçekleşen bir talep mektubu göndermek de bu sürecin parçası” diye konuştu. Miçotakis, talep göndermenin çok basamaklı bir sürecin birinci adımı olduğunu belirterek, hükümetin jetlerin teslimatlarının 2027-2028’de başlamasını beklediğini de kelamlarına ekledi.

‘BUNU YAPABİLECEK MALİ ALANA SAHİBİZ’

2023’te seçimlerle karşı karşıya olan başbakan, “Bu uzun bir süreç ve fakat bu türlü bir satın alma yapmamıza müsaade veren mali alana sahibiz” dedi.

Miçotakis, birinci olarak Mayıs ayında ABD’ye yaptığı bir ziyaret sırasında F-35 satın alınmak konusuna atıfta bulundu. Atina, geçen yıl Dassault imali 24 Rafale jetini 2,5 milyar euroya ve üç donanma fırkateynini de 3 milyar euroya sipariş etti.

Yunanistan Savunma Bakanlığı’nın 38 F-16 savaş uçağının modernizasyonuna da devam etmek istediği belirtiliyor.