Zelenskiy NATO’ya seslendi: “Ortak güvenlik alanında Ukrayna için bir yer bulmalısınız”

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, İspanyanın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Doruğunda başkanlara seslendi. Ukraynanın, Finlandiya ve İsveçin ittifaka katılma kararını memnuniyetle karşıladığını belirten Zelenskiy, “Güvenlik garantilerine gereksinimimiz var ve ortak güvenlik alanında Ukrayna için bir yer bulmalısınız” dedi.

Sözlerine NATO Doruğunda önderlere hitap etme fırsatı bulduğu için minnettar olduğunu söz ederek başlayan Zelenskiy, “Bugün hakikaten yeni bir öykünün başlangıcı. Yalnızca NATO’nun doğu kanadı için değil, bir bütün olarak ittifak için, tüm Avrupa-Atlantik topluluğu için. Kremlin’in son derece agresif olduğu bir periyodunda, dünyanın son derece mert bir ittifaka gereksinimi var” dedi.

“RUS LİDERLİĞİ DÜNYAYI FARKLI GÖRÜYOR”

Rusya’nın maksatlarının bilindiğini ve bariz olduğunu tabir eden Zelenskiy, “Rus liderliği dünyayı farklı görüyor. Örnek olarak, Litvanya’yı ittifakınızın bir üyesi olarak değil, Sovyetler Birliğinin bir cumhuriyeti olarak görüyorlar. Bizim için (Litvanya) bağımsız bir devlettir ve uzun vakittir SSCB’nin eski bir cumhuriyetidir. Bizim için bu geçmiştir, fakat onlar (Rusya) bunu mümkün bir gelecek olarak görüyorlar, tekrar hükmetmek istiyorlar. Birebir şey Rusya’nın komşusu olan her ülke için de geçerli. Bir vakitler Moskova’nın tesiri altında olan her devlet için” dedi

“24 ŞUBAT’TAN BU YANA 2 BİN 800’DEN FAZLA FÜZE FIRLATILDI”

Zelenskiy, Ukrayna’ya 24 Şubat’tan bu yana 2 bin 800’den fazla füze fırlatıldığını ve bunların büyük çoğunluğunun sivilleri amaç aldığını belirterek, “Rus ordusu, mümkün olduğu kadar çok insanın kentleri terk etmesini sağlamak için her şeyi yapıyor” dedi. Zelenskiy, besin krizi, Ukrayna limanlarının ablukası, Rusyanın tetiklediği kıtlığın bir araç olduğunu ve baskı yapma ve kaos yaratma hedefiyle kullanıldığını söyleyerek birebir durumun güçte de kelam konusu olduğunu tabir etti. Zelenskiy, “Rusya’nın gerçek maksatlarını görmemiz gerekiyor. Ve şayet farklı olsalardı, artık Finlandiya ve İsveç’in ittifaka katılma, ortak güvenlik elde etme isteği olmayacaktı” dedi.

“UKRAYNA’NIN MAKSATLARI SİZİNKİYLE AYNI”

Ukrayna’nın, Finlandiya ve İsveç’in ittifaka katılma kararını memnuniyetle karşıladığını ve bunun, Rusya bu devletlere karşı harekete geçmeden evvel gerçekleşmesinin çok yeterli olduğunu belirten Zelenskiy, “Aslında bizim, Ukrayna’nın gayeleri sizinkiyle tıpkı. Avrupa kıtasında ve dünyada güvenlik ve istikrarla ilgileniyoruz. Rusya’yı sahiden ana tehdidiniz olarak tanımlıyorsanız, onların birinci amacını tam olarak desteklemelisiniz. Bu Rusya’nın yalnızca Ukrayna’ya karşı bir savaşı değil, Avrupa’daki şartları dikte etme hakkının savaşıdır. Bu nedenle, Rusya’nın savaşı finanse etme gücünü durduracak bu çeşit yaptırımlar, silah, finans ve siyasi olarak Ukrayna’yı artık bile desteklemek mutlak bir zorunluluktur. Ukrayna’nın çağdaş füze ve hava savunmasına muhtaçlığı var ve bu sistemlere sahipsiniz. Bunları bize sağlayarak, Rusya’nın kentleri yok etme ve Ukrayna’nın sivil nüfusunu terörize etme taktiklerini büsbütün kırabilirsiniz. Bu temel bir şeydir. Kiev’den Madrid’e olan aralık bugün bize karşı kullanılan füzelerin menzilinden daha az. Bir devlet, ortakların yardımı olmadan bu türlü bir tehdide cevap verebilir mi? Bu yardımı sağlayabilirsiniz. Ve zati sağladığınız yardım için minnettarız.” formunda konuştu.

“RUSYA’NIN TOPÇU AVANTAJININ KIRILMASI GEREKİYOR”

Rusya’nın savaş alanında öncelikle topçu üstünlüğüne güvendiğini söz eden Zelenskiy, savaşın devam etmesini önlemek için Rusya’nın topçu avantajının kırılması gerektiğini söyleyerek, Ukrayna’ya mali dayanağın silah yardımı kadar kıymetli olduğunu, milyarlarca dolarlık açıkları olduğunu ve Ukrayna’nın bunu karşılayacak petrol yahut doğalgazı olmadığını ve ayda yaklaşık 5 milyar dolara muhtaçlıkları olduğunu söz etti.

Rusya’nın izole edilmesi gerektiğini belirten Zelenskiy, “Yok etmek istediği bu milletlerarası yapılarda olmamalı. Kendisi o diyaloğu aramaya başlayana kadar mantıklı gelmeyen hiçbir diyalog olmamalı. Ve barış ismine NATO’nun doğu kanadı anlayışı gözden geçirilmelidir. Doğudaki tüm Müttefiklerin, tüm komşularımızın Ukrayna’nın NATO üyeliğinden yana olması bir tesadüf mü? Hayır, bu bir tesadüf değil. Bu mantıktır. Bu, bölgemizdeki ömrün bilgisidir. Güvenlik garantilerine muhtaçlığımız olduğunu söyleyebilirim ve ortak güvenlik alanında Ukrayna için bir yer bulmanız gerekiyor.” halinde konuştu.