Zelenskiy: Şu anda halkımızın kaderi belirleniyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ABD Kongresi’ne seslendi.

Zelenskiy’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

Ukrayna’yı anlamanız gerekiyor, size ihtiyacımız var. Pearl Harbor’ı hatırlayın. 11 Eylül’ü hatırlayın. Sizin bağımsız topraklarınızda yapıldı bu saldırılar. Biz de 3 haftadır saldırı altındayız. Binlerce kentimiz Rusların saldırısı altında. Binlerce kişi hayatını kaybetti. Biz Rus terörüne karşılık istiyoruz, hava sahasını kapatın. Ukrayna üzerinde uçuşa kapalı bölge ilan edilmesini istiyoruz.

Şu anda halkımızın kaderi belirleniyor. Rusya değerlerimize, insanlığa saldırdı. Özgürlüğümüze saldırıldı. Bunun için çalışan, kanunlara uyan, dürüstçe yaşayan herkese saldırıldı. Büyük tarihinizde bizi anlamanız için Ukrayna’nın yaşadıklarını anlayabileceğiniz sayfalar var.

Üç haftadır her gece Harkov, Odessa gibi tüm bu kentler bomba yağar hale geldi. Rusya binlerce kişi için gökyüzünü ölüm kaynağı haline getirdi. Şimdiye kadar binden fazla füze attı, sayısız bomba yağdırdı. Bu teröre dünyadan bir yanıt istiyoruz. Bir uçuşa yasak bölge istiyoruz. Sizden çok mu şey istiyoruz?

YAPTIKLARINIZ İÇİN MÜTEŞEKKİRİZ

Halkımı ve gökyüzümü korumak zorundayım. Sizin yardımınıza ihtiyacım var. Benim de bir hayalim var, o da ülkemi savunmak. Şimdiye kadar ülkenizin bizim için yaptıkları için müteşekkiriz.

YENİ YAPTIRIMLARA İHTİYAÇ VAR

Bu en karanlık anda size daha fazlasını yapma çağrısında bulunuyorum. Yeni yaptırımlara ihtiyaç var. Her hafta her gün yapıalcak yeni yaptırımlarla Rusya’nın savaş makinesinin durdurulmaya ihtiyacı var. Şu anda görevde olan ve Putin’le bağlarını koparmayan tüm siyasilere ve tüm devlet yetkililerine yaptırım uygulamalarını istiyoruz. Tüm Amerikan şirketleri derhal Rus pazarından çıkmalı. Rus pazarı bizim kanımızla dolup taştı.

Yeni araçlarla hızlıca Rusya’nın işgaline karşı yanıtımızı artırmalıyız. Bir gün daha kaybedilmeden ivedilikle cezalandırılmalılar. Yeni uluslararası kurumlara, yeni ittifaklara ihtiyacımız var. 24 saat içerisinde her türlü ülkeye destek olacak, siyasi, finansal ve silah desteği sağlayabilecek yeni bir birlik kurulmalı.

Sosyal medyada gündem oldu: Macron Zelenskiy’i mi kopyalıyor?

 

Miçotakis, Zelenskiy ile görüştü

 

Pentagon: Uçak fikrini ABD gündemine Zelenskiy getirdi